شما در حال حاضر اینجا هستید :

مجله اینترنتی ناب آفرینیکسب و کار خانگی از صفر تا صد کسب و کار اینترنتی خانگی

از صفر تا صد کسب و کار اینترنتی خانگیافزودن دیدگاه

امروزه کسب و کار اینترنتی خانگی با سرعت زیادی در میان مردم رواج یافته‌ است. کسب و کارهایی که شاید تا دو سه سال پیش کمتر کسی به فکرش بود اما حالا حتی وارد بازار رقابتی شده و نقش مهمی در ایجاد درآمد و گردش پول در اقتصاد کشور دارد

چگونه می‌توانیم یک کسب و کار اینترنتی خانگی داشته باشیم؟

امرزه استفاده از اینترنت کاملا همگانی شده و کمتر کسی پیدا می‌شود که برای انجام کار‌های روزمره‌اش از اینترنت کمک نگیرد. ما در اینترنت جواب بسیاری از سوالات خود را پیدا می‌کنیم؛ و اکثر ادارات و موسساتی که با آن‌ها سروکار داریم هم هرروزه سعی می‌کنند خدمات بیشتری از طریق اینترنت و اپلیکیشن‌های خود ارائه دهند. مثلا انجام دادن بسیاری از کار‌های بانکی با استفاده از اینترنت میسر شده است. طبق آمار‌ها در جهان بیش از ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر بصورت روزانه از اینترنت استفاده می‌کنند. این دلایل و ده‌ها دلیل دیگر باعث شده همه فکری برای اتصال به اینترنت بکنند و از طریق مختلف خودشان را به این شبکه گسترده متصل کنند. همین امر موجب پیدایش شکل جدیدی از کسب و کار شده است که به آن کسب و کار اینترنتی می‌گویند.

اصول کسب و کار اینترنتی خانگی

به تعداد تمام انسان‌های متصل به اینترنت می‌توان کسب و کار اینترنتی داشت! هیچ محدودیتی در کالا یا خدماتی که ارائه می‌دهید نخواهید داشت. فقط کافی است یک ایده جالب داشته باشید یا در این بازار رقابتی، نسبت به کالایی یا خدماتی احساس نیاز کنید، همان ایده می‌تواند بدون سرمایه‌گذاری‌های کلان سکوی پرش شما باشد. داشتن یک کسب و کار اینترنتی خانگی موفق واقعا سرمایه زیادی نمی‌طلبد. اما برای به بار نشستن نیاز رعایت یک سری اصول کلی است. اصولی که اگرچه در ظاهر بدیهی و ساده بنظر برسند. اما در چگونگی راه اندازی این کسب و کار بسیار موثر هستند.

مراحل قانونی کار

اول باید راجع به لزوم داشتن مجوز بدانید. متقاضیان مشاغل خانگی لازم است با مراجعه به سایت مشاغل خانگی، متناسب با نوع فعالیت مورد نظر خود یکی از فرم‌های ثبت‌نام (مستقل / تحت پوشش / پشتیبان) را تکمیل کنند. فرم‌های تکمیلی توسط دستگاه اجرائی ذی‌ربط بررسی شده و در صورت تائید طرح در دستگاه اجرائی، مجوز مربوطه صادر خواهد شد. جهت اطلاع از ضوابط صدور مجوز شرایط عمومی و اختصاصی، مدارک مورد نياز و مراحل صدور مجوز) به سايت سایت وزارت كار و امور اجتماعی قسمت مشاغل خانگی مراجعه شود.

تعین میزان سرمایه

قبل از هر اقدامی باید اول میزان سرمایه‌ای که قرار است وارد کار شود، مشخص شود تا براساس آن سنجیده شود که چه کار‌هایی می‌توان انجام داد. انجام این کار بسیار ضروری است، چون باید بعد از مدتی میزان سوددهی کارتان را اندازه بگیرید و در مورد ادامه کار یا تغییر استراتژی کارتان تصمیم بگیرید.

تحقیق و آموزش در مورد اصول کار

شما باید حتما نسبت به کاری که می‌خواهید انجام بدهید علم کافی داشته باشید. اگر می‌خواهید لباس بدوزید و برای فروشش اقدام کنید ابتدا باید خیاط ماهری باشید. شما باید درمورد مواد اولیه مورد نیازتان، احساس نیاز مشتری و بازار یک نگاه جامع داشته باشید. بجز آن باید در بروزرسانی خودتان و دانشتان بسیار انعطاف‌پذیر باشید.

تولید

بعد از اینکه اصول کار خوب دستتان آمد، اگر کارتان تولیدی است برای دست‌گرمی هم که شده چند نمونه کار تولید کنید. با دست خالی که نمی‌توانید در این دنیای شلوغ ظاهر شوید. این مرحله را به قصد سودآوری انجام ندهید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تصمیمات اساسی در مورد نحوه ارائه کالا، مثلا بسته‌بندی، لزوم قرارداد با پست یا هر شرکت خاصی، نیاز به استخدام افرادی خاص و… بگیرید. به بیانی دیگر کمک می‌کند بفهمید با خودتان چند چندید و چگونه می‌خواهید کارتان را انجام بدهید؟

برندسازی

حتما گوشتان با این واژه آشناست. لابد فکر می‌کنید برندسازی کاری است که فقط باید برای کالا‌های لوکس و عجیب غریب صورت بگیرد. کالا‌هایی که مشتری‌های پولدار دوروبرشان می‌پلکد. خب کاملا در اشتباه هستید، حتی برای یک شاخه گل هم باید برندسازی کرد! می‌پرسید چرا؟ چون مردم برایشان مهم است چه می‌خرند! بسیاری از مردم کالا‌ها را صرفا براساس برندشان قضاوت می‌کنند. برای برندسازی باید مطالعات عمیقی داشته باشید که در این مبحث نمی‌گنجد، فقط همینقدر بگویم که ساخت لگو، شعار تبلیغاتی، یک اسم درخور برای کسب و کار و … همه به برندسازی و جذب نگاه‌ها به کسب و کار اینترنتی خانگی و سایت شما که در آینده ایجاد خواهید کرد کمک می‌کند.

ایجاد سایت

بعد از تشخیص میزان سرمایه، کسب اطلاعات کافی در زمینه مورد نظر و اقدام برای برندسازی دیگر باید استارت کار را بزنید. بله به یک سایت نیاز دارید. سایت شما همانند ویترین مغازه شما در دنیای واقعی است. حالا این سایت را می‌توانید خودتان راه‌اندازی کنید یا اینکه با توجه به بودجه‌ای که برای کار گذاشته‌اید طراحی و راه‌اندازی آن را به شخصی دیگر یا یک شرکت طراحی سایت بسپارید. شکل و شمایل سایت شما و اینکه هر چیزی کجا قرار بگیرد بستگی خیلی زیادی به نوع کسب و کار اینترنتی خانگی شما و برندسازی‌تان دارد. شما باید بدانید چه قشری از جامعه مشتری شماست و مطابق سلیقه آن‌ها ساییتان را طراحی کنید.

تولید محتوا

بعد از مشخص کردن مغازه مجازی‌تان حالا باید کاتالوگ‌ها و اجناس مغازه را مشخص کنید. منظور ما همان چیزهایی‌ست که قرار است روی سایت شما قرار بگیرد. مثلا اگر قرار است به فروش ساعت مچی بپردازید نیاز دارید در سایتتان اطلاعات مربوط به ساعت مچی را بارگذاری کنید. کاتالوگ اقلام مورد نظر شما برای فروش، نقد و بررسی، قیمت‌ها و … همه می‌توانند اطلاعات مناسبی برای قرارگیری بر روی سایت شما باشند.

و هم اینک… سئو!

باید با این حقیقت روبرو شوید که احتمال دیده شدن سایت تازه وارد شما در این فضای رقابتی بسیار کم است. شما باید هر چه می‌توانید تلاشتان را بکنید که سایت شما توسط موتور‌های جستوجو دیده شود. این مساله بستگی کامل به محتوایی دارد که برروی سایتتان قرار می‌دهید. مثلا اگر سایتتان صرفا یک کاتالوگ قیمت باشد بعید بنظر می‌رسد که این سایت بتواند رتبه خوبی از نظر بازدید کسب کند. داشتن دانش سئو به شما می‌گوید چه محتوایی بر روی سایتتان قرار بدهید تا بیشتر دیده شوید.

تبلیغ… تبلیغ و باز هم تبلیغ

عامل دیگری که به دیده شدن سایت و رونق کسب و کار اینترنتی خانگی شما کمک می‌کند تبلیغات است. شما یک مغازه پر از جنس دارید. نمی‌توانید دست روی دست بگذارید تا کسی رد شود و شاید نگاهش به ویترین مغازه شما هم بیفتد! آن هم در شرایطی که ویترین‌های پر زرق و برق بسیاری کاربران اینترنت را احاطه کرده است. پس علاوه بر دانش سئو نیاز به تبلیغ دارید. تبلیغ هم بر اساس بودجه شما صورت می‌گیرد. می‌توانید هزینه‌ای را برای این کار کنار بگذارید. یکی از راه‌های تبلیغ کردن اینست که از سایت‌های پر بازدید بخواهید، لینک سایت شما را در سایت‌شان قرار بدهند. روش دیگر تبلیغ استفاده از شبکه‌های اجتماعی است.

ایجاد حساب جدا در شبکه‌های اجتماعی

شما باید در شبکه‌های اجتماعی حساب مربوط به کسب و کار اینترنتی خانگی خود را ایجاد کنید. این کار علاوه بر اینکه به برندسازی کار شما کمک می‌کند باعث ارتباط بهتر شما با مشتریان و شناخت نیاز‌های آن‌ها می‌شود. این نکته خیلی مهم است که شما حتما اول باید سایت داشته باشید سپس در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید، چون داشتن سایت باعث می‌شود درصورت از رونق افتادن آن شبکه اجتماعی مشتریان باز هم بتوانند با شما و کسب و کارتان ارتباط داشته باشند.
برای فعالیت و تبلیغ از این طریق در تمام شبکه‌های مجازی امکاناتی در نظر گرفته شده که با امکانات موجود برای یک حساب شخصی متفاوت است. مثلا در فیس بوک، صفحات کاری به موازات حساب‌های شخصی می‌توانند فعالیت کنند. در اینستاگرام هم همینطور. در پیغام‌رسان‌ها نیز با زدن کانال می‌توان فعالیت کاری جدای از حساب شخصی را محقق کرد.

چرا باید فعالیت کاری را از حساب شخصی‌تان جدا کنید؟ چون مردم بیشتر از اینکه تمایل داشته باشند با شما آشنا شوند دوست دارند احساس کنند با یک کمپانی مطرح طرف هستند! شاید حساب‌های بسیاری باشند که با انجام دادن فعالیت‌شان بصورت شخصی موفق شده باشند، اما برایتان مثالی میزنم: فرض کنید شما بعنوان خانم الف. مشغول فروش نوعی تابلو در اینترنت هستید. مشتریان شما با شما آشنا می‌شوند. آن‌ها با شما دوست می‌شوند. آن‌ها از شما خرید می‌کنند. مدتی هم با شما دوست هستند. ولی پس از مدتی با شخص دیگری دوست می‌شوند! یعنی این نمی‌تواند یک ارتباط بلندمدت باشد. افراد تمایل دارند اشخاص مختلف را امتحان کنند ببینند هرکدام اصلاحا چه مزه‌ای دارند. اما در مورد برند‌ها باید بگویم اشخاص اتفاقا دلشان می‌خواهد همواره از یک برند خاص خرید کنند و اگر آن برند، برند خوبی باشد، اتفاقا این را جار بزنند که همین خودش نوعی تبلیغ است.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

پس از ایجاد حساب باید دیگر دستی در برندسازی داشته باشید و از قبل درموردش مطالعه کرده باشید. شما باید مانند یک شبکه تلویزیونی برنامه‌هایی پخش کنید که بینندگان دوست داشته باشند. برنامه‌هایی که جهت‌گیری خاصی را دنبال می‌کنند و ذهن مخاطب را به سمت شما و کارتان سوق می‌دهند. از آن طرف لابه‌لای برنامه‌ها گهگاهی هم پیام بازرگانی پخش کنید و کارتان را تبلیغ کنید. چرا باید این سیاست را در پیش بگیرید؟ چون مردم هرگز به دنبال حساب‌هایی نیستند که صرفا و صرفا مشغول تبلیغ کالا‌ها هستند. محتوای این حساب‌ها برای کاربران خسته‌کننده است. پس همان کار تولید محتوا در سایتتان را باید به شکل دیگری در شبکه‌های اجتماعیانجام بدهید. فقط با این تفاوت که در سایت شما می‌دانید با کسی طرفید که به احتمال زیاد قصد خرید کالایی را دارد. اما در شبکه‌های اجتماعی با خیل عظیم مردمی طرفید که باید قانعشان کنید شما به این کالا نیاز دارید و این مردم الزاما قصد خرید از شما را ندارند.

فروش و سپس خدمات پس از فروش

پس از انجام دادن همه اقدامات بالا کسب و کار اینترنتی خانگی شما به بار می‌نشیند و افرادی هستند که بلاخره به شما اعتماد خواهند کرد و از شما خرید می‌کنند. این افراد می‌توانند در وهله اول دوستان و آشنایان خودتان باشند. این مهم است که مخاطبان شما در سایت‌های اجتماعی بدانند که اولین مشتریان شما نیستند. پس به یک شکلی این را ابراز کنید که فروش داشته‌اید (اما ابراز نکنید که مشتری‌ها مثلا خواهر و برادرتان بودند!). حواستان باشد جوری رفتار کنید و کالایی تولید کنید که مشتری شما بار آخرش نباشد که از شما خرید می‌کند. چطوری؟ بجز کیفیت کار نوع بسته‌بندی آن بسیار مهم است. موضوع دیگری که اهمیت بسیاری دارد خدمات پس از فروشی است که شما ارائه می‌دهید. ضمنا تاثیر انتقادپذیری و مشتری‌مداری را نادیده نگیرید.

سخن آخر

کسب و کار‌ اینترنتی خانگی را نباید سرسری و ساده گرفت. می‌توان ابتدا تحت عنوان یک کار سطحی کمی تجربه کسب کرد و سپس پس از مدتی در قالب یک کار جدی و سیستماتیک دل به کار داد. بهرحال افراد زیادی هستند که از این طریق سود بسیاری کسب کرده‌اند و همزمان کارشان در دنیای واقعی را هم انجام داده‌اند. از تربیت فرزند گرفته تا تحصیل، نگهداری از مادر سالمند یا شغل دیگری در دنیای واقعی. فراموش نکنید کسب و کار‌های اینترنتی آمده‌اند تا با استفاده از پتانسیل‌های شما، برایتان سودآوری کنند. پس اول باید پتانسیلی در کار باشد.
بهرحال از تجربه کردن نترسید. این کار با توجه به اینکه نسبت به کار‌های دیگر سرمایه‌گذاری کمتری می‌طلبد باعث می‌شود شما ریسک کمتری را تجربه کنید.

منبع: ستاره

مطالب مرتبط

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

هوش مالی

اگر می خواهید پول پارو کنید این 8 روش را به کار ببندید!

اگر می خواهید پول پارو کنید این 8 روش را به کار ببندید!

استارت آپ

چارچوب ارزیابی فرصت‌ها و ایده‌های کسب و کار

چارچوب ارزیابی فرصت‌ها و ایده‌های کسب و کار

هوش مالی

کتاب صوتی: پدر پولدار پدر بی پول

کتاب صوتی: پدر پولدار پدر بی پول

فروش تلفنی

صوت آموزشی؛ آموزش تکنیک های فروش تلفنی

صوت آموزشی؛ آموزش تکنیک های فروش تلفنی

مدیریت بازاریابی

وفادارسازی مشتریان با گیمیفیکیشن یا بازیکاری

وفادارسازی مشتریان با گیمیفیکیشن یا بازیکاری

مدیریت فروش

ده پرسش کلیدی برای آنکه فروش خود را متحول کنید؟

ده پرسش کلیدی برای آنکه فروش خود را متحول کنید؟

مدیریت بازاریابی

بازاریابی اصولی در 10 مرحله

بازاریابی اصولی در 10 مرحله

کارآفرینی زنان

توصیه های یک زن کارآفرین میلیونر برای موفقیت

توصیه های یک زن کارآفرین میلیونر برای موفقیت

مدیریت مالی شخصی

چهار حساب طلایی؛ بهترین روش مدیریت هزینه ها و پس انداز

چهار حساب طلایی؛ بهترین روش مدیریت هزینه ها و پس انداز

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ترین مطالب

شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو | طراحی سایت