شما در حال حاضر اینجا هستید :

مجله اینترنتی ناب آفرینیکسب و کار خانگی کارآفرینی زوجی؛ میانبری به سمت موفقیت

کارآفرینی زوجی؛ میانبری به سمت موفقیتافزودن دیدگاه

زوج کارآفرین گوهرتراشی که در استان سمنان برای 20 نفر شغل ایجاد کردند، تنوع در کار و ارائه انواع محصولات سنگی طبیعی از راز و رمزهای رونق کسب و کارشان عنوان کردند.

کارآفرینان زوجی، زوجی از کارآفرینان هستند که با هم کار می­ کنند و گویی کسب و کار متعلق به خودشان است. مطالعات نشان داده است، کسب و کارهایی که مالکان آن یکی از همسران هستند، سریع­ترین رشد را در بخش کسب و کارها دارند. اگر مدیریت کسب و کار با یکی از همسران باشد، ممکن است منجر به طلاق شود، ولی اغلب کارآفرینان زوجی چنین اعتقادی ندارند. کارآفرینان زوجی موفق یاد می­ گیرند که قبل از شروع کسب و کارشان، پایه ­ریزی آن را بر اساس همکاری بنا نهند. برخی از اصولی که آن­ها باید رعایت کنند، عبارتند از:

 • ارزیابی درست از شخصیت یکدیگر
 • احترام متقابل
 • انتخاب کسب و کارهای سازگار با اهداف زندگی و داشتن چشم­ انداز مشترک
 • اعتقاد به این­که آن­ها شرکای برابر هستند و هیچ یک تابع یا برتر از دیگری نیست.
 • گفت­وگو و تعامل دو جانبه
 • تقسیم­ بندی روشن نقش­ها، میزان اختیارات و قدرت
 • تشویق یکدیگر
 • داشتن مکان­ های جداگانه کاری
 • حفظ مرز بین زندگی کاری و زندگی شخصی
 • احساس رضایت

اگر چه کارآفرینی زوجی برای هر فردی گزینه مناسبی تلقی نمی ­شود اما برای برخی از زن و شوهرها نتیجه خوبی به دنبال دارد و منجر به موفقیت کسب و کارهایشان می­ شود. یک مشاور کارآفرینی خانوادگی می ­گوید: «با کنار هم قرار دادن مهارت­های زوجین، یک به علاوه یک بیش از دو می­ شود.»

 

سنگ تراش یا گوهر تراشی هنر تغییر شکل ظاهری سنگ های زینتی است
سنگ تراش یا گوهر تراشی هنر تغییر شکل ظاهری سنگ های زینتی و تبدیل به نگین های زیبا و متنوع برای ساخت زیور آلات است که این هنر گذشته ای درخشان دارد. گوهرتراشی به دلیل داشتن منابع غنی در کشور ایران از گذشته های دور مورد توجه بوده است. هنرمند گوهرتراش با ذوق و خلاقیت و ابزارهایی که در دست دارد زیباترین نگین ها را برای استفاده در انگشتر، گوشواره، گردنبند و ... خلق می کند.

کارآفرینی با سنگ تراشی
 

در کوچه پس کوچه های جنوب شهر سمنان سراغ یک زوج کارآفرین هنرمند گوهرتراش رفتیم که درآمدشان را از سنگ در می آوردند. خانم رئیسیان زاده و آقای طاهری نژاد، دانش آموخته های رشته شیمی دانشگاه سمنان هستند. آن ها با تلاش فراوان پای کار ایستادند و مسیرهای سنگی را هموار کردند.


آن ها موفق شدند در مدت 2 سال صدنفر را آموزش دهند و برای 20 نفر هم شغل ایجاد کنند. ایجاد تنوع در کار و ارائه انواع محصولات سنگی طبیعی از راز و رمزهای رونق کسب و کار آن ها است.

 

علاقه مردم به زیورآلات آلات مهم ترین عامل رونق هنر گوهرتراشی است
 خانم رئیسیان زاده بانوی کارآفرین گوهر تراش درباره دلیل انتخاب این هنر گفت: من و همسرم خیلی کارها را بررسی کردیم و دیدیم که سنگ در معادن استان سمنان زیاد است و یک کار جدیدی که در استان سمنان تا بحال نبوده را انتخاب کردیم.
وی افزود: من برای آموزش هنر گوهر تراشی سختی های زیادی کشیدم و سه روز در هفته برای آموزش این هنر از سمنان به تهران می رفتم و الآن درآمد ماهیانه ما حدود 3 تا 4 میلیون است.
بانوی کارآفرین گوهرتراش با بیان اینکه علاقه همیشگی مردم مخصوصا بانوان به استفاده از زیور آلات مهم ترین عامل رونق هنر گوهرتراشی است و گفت: با سرمایه گذاری در آموزش گوهرتراشی می توان زمینه اشتغال فراوانی برای خانم های خانه دار و جوانان ایجاد کرد.
 

کارآفرینی با انگشتر


کارهای سنگ تراشی ما محصولات سنگی طبیعی است
آقای طاهری نژاد کارآفرین گوهر تراش نیز گفت: کارهای سنگ تراشی ما رنگ و شیشه و پلاستیک نیست بلکه محصولات سنگی طبیعی است که هیچ گونه دست کاری در آن انجام نشده است.
وی با بیان اینکه ما به طور مستقیم زیور آلات گوهر تراشی را برای فروش عرضه می کنیم، افزود: مردم از زیور آلات سنگی استقبال فراوانی می کنند و ما مشتریان زیادی از نقاط مختلف کشور به صورت حقیقی و مجازی داریم.

این کارآفرین با اشاره به چالش های پیش روی این شغل اظهار داشت: ورود جنس های مشابه و بی کیفیت خارجی مخصوصا چینی به کشور و عرضه در بازار باعث کاهش فروش ما می شود و ما زیور آلات سنگی را با قیمتی حدود 15 درصد کمتر از اقلام چینی عرضه می کنیم.

 یکی از مشتریان زیور آلات سنگی در این رابطه گفت: من ساکن تهران هستم و بیشتر جنبه طبیعی بودن این سنگ ها که مال خود استان سمنان است خیلی برایم جالب بود و قیمت ها هم نسبت به زیبایی و کیفیت مناسب است.


گوهرتراشی از جمله مشاغلی است که در صورت حمایت شدن می تواند با هزینه کم زمینه اشتغال مناسب علاقه مندان به این هنر را فراهم کند. یک محصول زمانی در بازار پر فروش می شود و نظر مشتریان را جلب می کند که کیفیت بالا و تبلیغات خوبی داشته باشد و ظرفیت های طبیعی خدادادی، خلاقیت و پشتکار از مهم ترین عوامل رونق در کسب و کار هنر – صنعت گوهرتراشی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

فروش حضوری

بهترین مشاور فروش

بهترین مشاور فروش

هدف گذاری

چرا باید اهدافمان را بنویسیم

چرا باید اهدافمان را بنویسیم

خلاقیت و نوآوری

چگونه متفاوت باشیم

چگونه متفاوت باشیم

فروش تلفنی

چرا پیگیری اصولی اینقدر مهم است؟

چرا پیگیری اصولی اینقدر مهم است؟

استارت آپ

8 معیار ارزیابی یک دوره آموزشی

8 معیار ارزیابی یک دوره آموزشی

بانک اطلاعاتی

چهار روش گسترش بانک اطلاعاتی مشتریان

چهار روش گسترش بانک اطلاعاتی مشتریان

مدیریت فروش

برای مشتری راه حل مهم است نه عذرخواهی!

برای مشتری راه حل مهم است نه عذرخواهی!

بیزینس پلن

تحلیل اقتصادی طرح کسب و کار

تحلیل اقتصادی طرح کسب و کار

برنامه ریزی

صفر تا صد یک برنامه عملیاتی

صفر تا صد یک برنامه عملیاتی

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ترین مطالب

 • چند ویژگی مدیر موفق

  چند ویژگی مدیر موفق

  برای اینکه بتوانید هر یک از واحدهای فروش، بازاریابی، مالی و اجرایی را کنترل کنید باید به جریان اطلاعات در هر یک از این واحدها مسلط باشید. شما بعنوان مدیر یک کسب و کار باید مدیریت فروش هم بدانید؛ یک مدیر بازاریابی نسبتا آپدیت آشنا به حسابداری و دارای هوش مالی مثال زدنی؛ این را هم فراموش نکنید که یک مدیر موفق حتما در قسمت اجرا هم دستی بر آتش دارد. یعنی اگر کاری روی زمین مانده باشد و قرار باشد مدیر یک مجموعه آن کار را انجام دهد باید از همه بهتر به سرانجام برساند.

شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو | طراحی سایت