شما در حال حاضر اینجا هستید :

مجله اینترنتی ناب آفرینیکسب و کار خانگی کارآفرینی زوجی؛ میانبری به سمت موفقیت

کارآفرینی زوجی؛ میانبری به سمت موفقیتافزودن دیدگاه

زوج کارآفرین گوهرتراشی که در استان سمنان برای 20 نفر شغل ایجاد کردند، تنوع در کار و ارائه انواع محصولات سنگی طبیعی از راز و رمزهای رونق کسب و کارشان عنوان کردند.

کارآفرینان زوجی، زوجی از کارآفرینان هستند که با هم کار می­ کنند و گویی کسب و کار متعلق به خودشان است. مطالعات نشان داده است، کسب و کارهایی که مالکان آن یکی از همسران هستند، سریع­ترین رشد را در بخش کسب و کارها دارند. اگر مدیریت کسب و کار با یکی از همسران باشد، ممکن است منجر به طلاق شود، ولی اغلب کارآفرینان زوجی چنین اعتقادی ندارند. کارآفرینان زوجی موفق یاد می­ گیرند که قبل از شروع کسب و کارشان، پایه ­ریزی آن را بر اساس همکاری بنا نهند. برخی از اصولی که آن­ها باید رعایت کنند، عبارتند از:

  • ارزیابی درست از شخصیت یکدیگر
  • احترام متقابل
  • انتخاب کسب و کارهای سازگار با اهداف زندگی و داشتن چشم­ انداز مشترک
  • اعتقاد به این­که آن­ها شرکای برابر هستند و هیچ یک تابع یا برتر از دیگری نیست.
  • گفت­وگو و تعامل دو جانبه
  • تقسیم­ بندی روشن نقش­ها، میزان اختیارات و قدرت
  • تشویق یکدیگر
  • داشتن مکان­ های جداگانه کاری
  • حفظ مرز بین زندگی کاری و زندگی شخصی
  • احساس رضایت

اگر چه کارآفرینی زوجی برای هر فردی گزینه مناسبی تلقی نمی ­شود اما برای برخی از زن و شوهرها نتیجه خوبی به دنبال دارد و منجر به موفقیت کسب و کارهایشان می­ شود. یک مشاور کارآفرینی خانوادگی می ­گوید: «با کنار هم قرار دادن مهارت­های زوجین، یک به علاوه یک بیش از دو می­ شود.»

 

سنگ تراش یا گوهر تراشی هنر تغییر شکل ظاهری سنگ های زینتی است
سنگ تراش یا گوهر تراشی هنر تغییر شکل ظاهری سنگ های زینتی و تبدیل به نگین های زیبا و متنوع برای ساخت زیور آلات است که این هنر گذشته ای درخشان دارد. گوهرتراشی به دلیل داشتن منابع غنی در کشور ایران از گذشته های دور مورد توجه بوده است. هنرمند گوهرتراش با ذوق و خلاقیت و ابزارهایی که در دست دارد زیباترین نگین ها را برای استفاده در انگشتر، گوشواره، گردنبند و ... خلق می کند.

کارآفرینی با سنگ تراشی
 

در کوچه پس کوچه های جنوب شهر سمنان سراغ یک زوج کارآفرین هنرمند گوهرتراش رفتیم که درآمدشان را از سنگ در می آوردند. خانم رئیسیان زاده و آقای طاهری نژاد، دانش آموخته های رشته شیمی دانشگاه سمنان هستند. آن ها با تلاش فراوان پای کار ایستادند و مسیرهای سنگی را هموار کردند.


آن ها موفق شدند در مدت 2 سال صدنفر را آموزش دهند و برای 20 نفر هم شغل ایجاد کنند. ایجاد تنوع در کار و ارائه انواع محصولات سنگی طبیعی از راز و رمزهای رونق کسب و کار آن ها است.

 

علاقه مردم به زیورآلات آلات مهم ترین عامل رونق هنر گوهرتراشی است
 خانم رئیسیان زاده بانوی کارآفرین گوهر تراش درباره دلیل انتخاب این هنر گفت: من و همسرم خیلی کارها را بررسی کردیم و دیدیم که سنگ در معادن استان سمنان زیاد است و یک کار جدیدی که در استان سمنان تا بحال نبوده را انتخاب کردیم.
وی افزود: من برای آموزش هنر گوهر تراشی سختی های زیادی کشیدم و سه روز در هفته برای آموزش این هنر از سمنان به تهران می رفتم و الآن درآمد ماهیانه ما حدود 3 تا 4 میلیون است.
بانوی کارآفرین گوهرتراش با بیان اینکه علاقه همیشگی مردم مخصوصا بانوان به استفاده از زیور آلات مهم ترین عامل رونق هنر گوهرتراشی است و گفت: با سرمایه گذاری در آموزش گوهرتراشی می توان زمینه اشتغال فراوانی برای خانم های خانه دار و جوانان ایجاد کرد.
 

کارآفرینی با انگشتر


کارهای سنگ تراشی ما محصولات سنگی طبیعی است
آقای طاهری نژاد کارآفرین گوهر تراش نیز گفت: کارهای سنگ تراشی ما رنگ و شیشه و پلاستیک نیست بلکه محصولات سنگی طبیعی است که هیچ گونه دست کاری در آن انجام نشده است.
وی با بیان اینکه ما به طور مستقیم زیور آلات گوهر تراشی را برای فروش عرضه می کنیم، افزود: مردم از زیور آلات سنگی استقبال فراوانی می کنند و ما مشتریان زیادی از نقاط مختلف کشور به صورت حقیقی و مجازی داریم.

این کارآفرین با اشاره به چالش های پیش روی این شغل اظهار داشت: ورود جنس های مشابه و بی کیفیت خارجی مخصوصا چینی به کشور و عرضه در بازار باعث کاهش فروش ما می شود و ما زیور آلات سنگی را با قیمتی حدود 15 درصد کمتر از اقلام چینی عرضه می کنیم.

 یکی از مشتریان زیور آلات سنگی در این رابطه گفت: من ساکن تهران هستم و بیشتر جنبه طبیعی بودن این سنگ ها که مال خود استان سمنان است خیلی برایم جالب بود و قیمت ها هم نسبت به زیبایی و کیفیت مناسب است.


گوهرتراشی از جمله مشاغلی است که در صورت حمایت شدن می تواند با هزینه کم زمینه اشتغال مناسب علاقه مندان به این هنر را فراهم کند. یک محصول زمانی در بازار پر فروش می شود و نظر مشتریان را جلب می کند که کیفیت بالا و تبلیغات خوبی داشته باشد و ظرفیت های طبیعی خدادادی، خلاقیت و پشتکار از مهم ترین عوامل رونق در کسب و کار هنر – صنعت گوهرتراشی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مرتبط

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

مدیریت بازاریابی

بازاریابی داخلی چیست؟

بازاریابی داخلی چیست؟

هوش مالی

اگر می خواهید پول پارو کنید این 8 روش را به کار ببندید!

اگر می خواهید پول پارو کنید این 8 روش را به کار ببندید!

استارت آپ

چارچوب ارزیابی فرصت‌ها و ایده‌های کسب و کار

چارچوب ارزیابی فرصت‌ها و ایده‌های کسب و کار

هوش مالی

کتاب صوتی: پدر پولدار پدر بی پول

کتاب صوتی: پدر پولدار پدر بی پول

فروش تلفنی

صوت آموزشی؛ آموزش تکنیک های فروش تلفنی

صوت آموزشی؛ آموزش تکنیک های فروش تلفنی

مدیریت بازاریابی

وفادارسازی مشتریان با گیمیفیکیشن یا بازیکاری

وفادارسازی مشتریان با گیمیفیکیشن یا بازیکاری

مدیریت فروش

ده پرسش کلیدی برای آنکه فروش خود را متحول کنید؟

ده پرسش کلیدی برای آنکه فروش خود را متحول کنید؟

مدیریت بازاریابی

بازاریابی اصولی در 10 مرحله

بازاریابی اصولی در 10 مرحله

کارآفرینی زنان

توصیه های یک زن کارآفرین میلیونر برای موفقیت

توصیه های یک زن کارآفرین میلیونر برای موفقیت

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ترین مطالب

شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو | طراحی سایت