شما در حال حاضر اینجا هستید :

مجله اینترنتی ناب آفرینیمدیریت بازاریابی بهترین راه برای نظرسنجی از مشتریان چیست؟

بهترین راه برای نظرسنجی از مشتریان چیست؟افزودن دیدگاه

میثم هاشمی نژاد

هر چقدر فکر می‌کنم نمی‌توانم کلمه‌ای پیدا کنم که بتواند به معنای واقعی تاثیر نظرسنجی و  بازخورد گرفتن از مشتریان را در کار شما نشان دهد. کوتاه می‌توانم بگویم که نظرسنجی از مشتریان می‌تواند یک کسب‌وکار را از عرش به فرش برساند.

نظرسنجی بهترین امکان برای افزایش فروش است. شما به مرور و با توجه به نظرات و نگاه مخاطبان به محصولاتتان می‌توانید نقاط قوت و ضعف کار خود را پیدا کنید. من به شخصه یکی از دلایلی که از دیجی‌کالا خرید می‌کنم این است که می‌توانم نظرات مشتریان را دربارۀ یک محصول بخوانم و بعد برای خرید تصمیم بگیرم. قابلیت امتیازدهی که در اسنپ وجود دارد، جهان تاکسیرانی را برای ما ساخت که اکثر راننده‌ها خوش‌اخلاق بودند و به مشتریان احترام می‌گذاشتند، چراکه نگران ستاره‌هایی بودند که مبادا مشتری از آنها دریغ کند و کارشان را از دست بدهند.

در حقیقت ستاره‌های اسنپ چیزی را به بیزینس تاکسیرانی اضافه کردند که تا پیش از آن وجود نداشت؛ اهمیت و رضایت مشتری. و حالا با خیال راحت می‌گویم: نظرسنجی، پادشاه یک کسب‌وکار است.

اما راه‌هایی زیادی برای نظرسنجی از مشتریان وجود دارد. من در این مقاله مقایسه‌ای میان ۳ تا از متداول‌ترین روش‌های نظرسنجی که وجود دارد، برای شما انجام داده‌ام تا بتوانید بهترین روش را انتخاب کنید و در نهایت آنرا اجرا کنید.

رایج‌ترین روش‌های نظرسنجی

نظرسنجی ایمیلی

در روش نظرسنجی از طریق ایمیل شما این فرصت را دارید که بتوانید یک نظرسنجی کامل و جامع انجام بدهید، اما مهم‌ترین ایراد این روش این است که نرخ مشارکت مشتریان شما پایین است. این به این معناست که مشتریانی که وقت می‌گذارند و از طریق ایمیل به نظرسنجی شما پاسخ می‌دهند، احتمال اینکه با برند شما درگیر شوند بسیار زیاد است. بنابرین این طیف مشتریان شما این قابلیت را دارند که با دقت جزئیات بیزینس شما را بررسی کنند و نقاط قوت و ضعف شما را به بهترین شکل مشخص کنند.

بنابرین اگر به یک بانک کامل و جامع برای نظرسنجی از بیزینس خود نیاز دارید، نظرسنجی ایمیلی روش بسیار مناسبی است. اما شما جامعه آماری کوچکی دارید. می‌توانیم بگوییم اگر …

کیفیت (حداقل در بخشی) بیشتر از کمیت برای شما اهمیت دارد، از نظرسنجی ایمیلی استفاده کنید.

 

نظرسنجی از طریق اس ام اس (پیامک)

مشتریان شما بیشترین زمان خود را با تلفن همراهشان سپری می‌کنند. دقیقا همین نقطه است که باید چنگ بیاندازید و آنها را به دست بیاورید. نظرسنجی از طریق اس ام اس بهترین گزینه برای دنیایی است که تمام رسیدها و فاکتورهای کاغذی‌اش در حال تبدیل شدن به نوتیفیکیشن‌ موبایل است. به دنبال یک روش موثر و بی‌واسطه برای ارتباط با مشتریان خود هستید؟ اس ام اس و پیامک بهترین روش است. این دقیقا همان دلیلی بود که تلویزیون شهاب به ما مراجعه کرد و با استفاده از ماژول نظرسنجی از تمام مشتریان خود در مورد قطعات تلویریون نظرسنجی کرد. برای آگاهی از نحوۀ استفاده از ماژول نظرسنجی به راهنمای ملی پیامک/ نظرسنجی مراجعه کنید.

اگر به دنبال یک راه سریع، موثر و راحت برای نظرسنجی هستید، نظرسنجی از طریق پنل اس ام اس درست‌ترین انتخاب برای شماست. این روش هم برای شما و هم برای مشتریان فوق‌العاده راحت است. خودتان را به جای مشتریان بگذارید، پاسخ دادن به یک پیامک راحت‌تر است یا ایمیل و تماس تلفنی؟

در این روش نرخ مشارکت مشتریان شما فوق‌العاده بالاست. در حقیقت نظرسنجی از طریق اس ام اس …

شما هم به کیفیت و هم به کمیت توجه می‌کنید.

نظرسنجی از طریق برقراری تماس تلفنی با مشتریان

نظرسنجی از طریق تلفن نیز مانند نظرسنجی ایمیلی نیز کیفیت بالایی دارد. البته نرخ مشارکت در این روش از نظرسنجی ایمیلی بیشتر است؛ چراکه وقتی شما با کسی تماس می‌گیرید، احتمال اینکه تلفنش را بردارد و پاسخ شما را بدهد ۳۰% است و این از نرخ ایمیل بیشتر است. اما این روش نظرسنجی بسیار زمان‌بر است. تصور کنید: باید تلف بزنید حداقل ۱۰ دقیقه با مشتری خود صحبت کنید سپس اطلاعات او را وارد سیستم کنید.تصور کنید این پروسه را هر روز بخواهید برای ۱۰ مشتری خود انجام دهید، قطعا مانند برخی همکاران ما بیچاره خواهید شد.

نتیجه گیری

لزومی ندارد که شما همیشه و صرفا از یک روش برای نظرسنجی استفاده کنید. شما می‌توانید از ترکیب تمام روش‌های بالا استفاده کنید. مثلا از مشتریان همیشگی و دائم خود می‌توانید علاوه بر پیامک به روش تلفنی و ایمیل نیز نظرسنجی کنید؛ چرا که مشتریان همیشگی شما از محصول شما رضایت دارند و با کمال میل در مورد محصولات شما نظر می‌دهند. اما برای یک مشتری که فقط یکبار از شما خرید کرده است، پاسخ دادن به یک پیامک بسیار راحتتر از تلفن جواب دادن است.

میثم هاشمی نژاد

مطالب مرتبط

خواندن مطالب زیر به شما پیشنهاد می شود

مدیریت مالی شخصی

چهار حساب طلایی؛ بهترین روش مدیریت هزینه ها و پس انداز

چهار حساب طلایی؛ بهترین روش مدیریت هزینه ها و پس انداز

مدیریت مالی شخصی

راه رهایی از فقر چیست؟

راه رهایی از فقر چیست؟

مدیریت مالی شخصی

نکات کلیدی در مورد چک

نکات کلیدی در مورد چک

مدیریت زمان

5 تکنیک با ارزش مدیریت زمان که چکیده تمام تکنیک های مدیریت زمان است

5 تکنیک با ارزش مدیریت زمان که چکیده تمام تکنیک های مدیریت زمان است

مشاهیر

آشنایی با کارآفرین ملی؛ میرمصطفی عالی نسب + ویدیو

آشنایی با کارآفرین ملی؛ میرمصطفی عالی نسب + ویدیو

بیزینس پلن

۱۳ مرحله برای نوشتن بیزینس پلن یا طرح کسب و کار

۱۳ مرحله برای نوشتن بیزینس پلن یا طرح کسب و کار

استارت آپ

10 ایده برای شروع یک استارت آپ

10 ایده برای شروع یک استارت آپ

راه اندازی کسب و کار

۱۰ نکته از راه اندازی کسب و کار جدید که هیچکس به شما نمی‌گوید

۱۰ نکته از راه اندازی کسب و کار جدید که هیچکس به شما نمی‌گوید

فروش تلفنی

معجزه پیگیری

معجزه پیگیری

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ترین مطالب

شبکه فناوری اطلاعات و ارتباطات فاواکو | طراحی سایت